Město jako výstava
duben – listopad 2015 _ 7 instalací ve veřejném prostoru / 7 míst / 7 uměleckých skupin / 7 měsíců / 7 vernisáží _ díla i vernisáže jsou VOLNĚ PŘÍSTUPNÉ veřejnosti
Vernisáž – slavnostní expedice: 28. 4. v 19 hod. za účasti autorů a kurátora projektu.
Večer bude pokračovat koncertem romské kapely Kale.
Vstup volný.
Depo, vozovna městské pouliční dráhy
„Hned po nastoupení dovolené (od počátku roku 1882) jsem přestěhoval svou dílničku z domu U Zvonu, kde vznikla moje obloukovka, do zrušeného plzeňského cukrovaru,“ píše ve svých pamětech legendární vynálezce František Křižík. V době „stěhování dílničky“ nejspíš ještě netušil, že továrnu zanedlouho příznačně vystřídá budova tramvajové vozovny, která na pozemcích zaniklého Rolnického akciového cukrovaru – i s vynálezcovou pomocí – vyrostla roku 1899 podle projektu městského stavebního úřadu.
Původní část objektu depa Elektrických drah královského města Plzně, jak se podnik jmenoval, tvořila zděná hala se čtyřmi vjezdy v průčelí a střechou z ocelové konstrukce, jejíž skelet dodala firma Emil rytíř Škoda. Objekt byl roku 1926 ještě rozšířen o druhou budovu, přesto však po skončení druhé světové války z kapacitních důvodů došlo k jeho adaptaci na trolejbusovou halu a v 50. letech na dílny.
V srpnu 2014 město zprovoznilo depo nové, umístěné v prostoru zaniklého Karlova. Objekt si ještě téhož roku vypůjčila společnost Plzeň 2015, která do něj přesunula významnou část svých programových a partnerských aktivit. Jejich realizaci by měl prostor – nově nazvaný DEPO2015 – sloužit až do prosince roku 2017.
Umění či jakákoliv kulturní akce je chtě nechtě součástí toho, co nazýváme politické nebo společenské dění. To, že Plzeň je pro tento rok nositelem titulu Evropské hlavní město kultury, je dokladem toho, že chce hrát závažnější roli nejen v rámci České republiky, ale i Evropy. Oficiální prohlášení tohoto typu ale nezaručuje, že požadovaný záměr se také skutečně naplní. Matěj Al-Ali, Petr Dub a Tomáš Moravec vytvoří Sochu pro Plzeň, kterou ještě dříve, než ji odhalí Plzeňanům, odvezou do některého z evropských partnerských měst jako zvěst o tom, že se v Plzni odehrává akce evropského formátu. Po několika měsících „diplomatického působení“ v některém z partnerských měst se artefakt vrátí zpět do Plzně a její obyvatelé budou moci rozhodnout, kde konkrétně by Socha pro Plzeň měla stát.