6. Acuo

Adresa

prostranství U Zvonu, Plzeň

Začátek výstavy

26. 08. 2015 0:00

Konec výstavy

30. 09. 2015 23:45

Termín vernisáže

25. 08. 2015 17:00

Podrobně o vernisáži

Vernisáž: 25. 8. v 17 hod

 

 

Autorský tým: Michal Šeba / Stanislav Abrahám / Michal Pustějovský / Vítězslav Danda / Libor Štych

 

Stanislav Abrahám – spoluautor zvukových technologických a všech doprovodných zvukových a hudebních součástí projektu; Michal Pustějovský – autor interaktivních vnitřních LED stěn; Vítězslav Danda – autor architektonického pojetí projektu; Libor Štych – vedoucí stavby projektu.

 

Najděte si ACUO i na Facebooku! https://www.facebook.com/acuo.cz?fref=ts


Podrobně o místě

U Zvonu

Lokalita zvaná U Zvonu se původně nacházela vně městských hradeb na takzvaném špitálském předměstí. Místo bylo pojmenováno podle špitálu sv. Máří Magdalény, jenž zde stál od 14. století a na který navazovala stejnojmenná kaple s hřbitovem.

Před koncem 18. století kapli i objekt špitálu odkoupil Josef Perner. Vystavěl zde obytný dům U Zlatého zvonu a zřídil v něm plzeňské zvonařství. V 19. století dům hostil i dílnu Františka Křižíka, ve které vznikal slavný projekt elektrické obloukovky.

Během druhé světové války zasáhla dům U Zlatého zvonu zbloudilá puma, což si vyžádalo následné stržení severovýchodního křídla objektu. Jeho dostavba nebyla nikdy uskutečněna, přestože tuto možnost nabízela architektonická studie Jana Soukupa z roku 1997, v níž autor navrhuje přeměnu objektu v galerii.

V srpnu roku 2002 lokalitu zaplavila rozvodněná Radbuza a došlo k závažnému poškození statiky celého bloku domů. Situace byla řešena jejich odstřelem. Následně město vyhlásilo ideovou architektonicko-urbanistickou soutěž na využití parcely. Zvítězily dva návrhy, a to návrh Tomáše Krále a návrh kolektivu AVE architekt (Václav Ulč, Radek Dragoun a Eva Švarcová). Oba návrhy obnovují myšlenku galerie.

V souvislosti s přípravou kandidatury Plzně na titul evropské hlavní město kultury se město vrátilo k myšlence galerie a pozemek byl poskytnut k dlouhodobému pronájmu Plzeňskému kraji, zřizovateli Západočeské galerie. V roce 2009 byla vypsaná architektonická soutěž, v níž zvítězil návrh studia Kuba & Pilař architekti. Galerie měla být realizována do roku 2015, avšak z důvodu nedostatku finančních prostředků se její stavba prozatím odkládá na neurčito…


Podrobně o díle do detailu

Acuo (z lat. „bystřit zvuk“, čti [akuo]) je interaktivní audiovizuální instalace, ve které jsou snímané obrazy a zvuky města transformovány do nové městské reality. Projekt je jakousi urbánní básní, která dokládá fascinaci, s níž se snaží autoři interpretovat prožitek města.

Dění kolem sebe Acuo snímá šesti mikrofony a třemi kamerami. Takto zachycené prostředí přenáší do svého nitra, kde ho systém efektů přetvoří, promítne na své vnitřní obvodové stěny a zreprodukuje do šesti audiokanálů. Díky tomu návštěvníci uvnitř Acua zažijí prostorový poslech a LED projekci svého okolí ve značně pozměněné formě.

Během instalace Acua proběhnou doprovodné akce – například takzvané Tiché koncerty, které využijí potenciál živého přenosu přes rádiové vlny. Posluchači si budou moci přes sluchátka vychutnat hudební improvizace předních českých interpretů, jako jsou Dan Bárta, En.dru, Lenka Dusilová a další.

Autoři

Libor Štych

Vedoucí stavby projektu Acuo. Původním povolám letecký mechanik. Práci se dřevem se věnuje dlouhodobě a realizuje v ní (nejen) své představy a návrhy užitého designu a nábytku. V letech 2010/2011 sbíral zkušenosti v oboru dřevěných konstrukcí na stavbách nízkoenergetických a pasivních domů systémem 2 by 4. Absolvent VŠO se zaměřením na dřevěné konstrukce a tvorbu nábytku.

Vítězslav Danda

Autor architektonického pojetí projektu. Architekt a urbanista, od roku 2010 člen ateliéru Edit!. V průběhu svého profesního působení ve španělské Barceloně se začal cíleně zaměřovat na vztah člověka a urbánního prostředí. S kolegy aktuálně pracuje na rozmanitých projektech, od návrhu interiérů, rodinných a bytových domů, až po průmyslový areál.

Michal Pustějovský

Autor interaktivních vnitřních ledkových stěn Acua. Absolvent ateliéru Nová média I na AVU v Praze pod vedením Prof. Markuse Huemera. Ve své tvorbě se zabývá především vztahem digitálního a analogového světa. Kombinacemi starých médií s novými, mediální archeologií a historií se, skrze současné technologie, snaží propracovat k elementárním principům člověka. Výstupem je široké spektrum médií, jakými jsou např. kresba, malba, socha, ale i interaktivní instalace. Žije a pracuje v Londýně.

Stanislav Abrahám

Spoluautor zvukových technologických a všech doprovodných zvukových a hudebních součástí projektu Acuo. Audiovizuální performer na cestě od sound-artu ke konceptualismu. Vedle zvukové tvorby se zaměřuje na multimediální instalace, video a intervenci do veřejného prostoru. Výchozím bodem jeho tvorby je snaha o naplňování principů intermediality, tak jak byla koncipována v šedesátých letech minulého století. Studoval obor Audiovizuální studia na FAMU v Praze, profesionálně se věnuje studiovému nahrávání a zvukové postprodukci v audiovizuální oblasti.

Michal Šeba

(1980 Praha) autor a vedoucí Acua a jeho doprovodných projektů.  Vystudoval ateliér fotografie na VŠUP, fotografii a videu se také věnuje nejvíce. Rektorem oceněnou diplomovou práci prezentoval v Galerii Rudolfinum v rámci výstavy Double Fantasy. Společně se Stanislavem Abrahámem tvoří hudební projekt Data-live, který v září roku 2011 vydal své debutové album Binary Divination.
Registrovat se

Přidat komentář k místu

Komentář



Google+