Kvalita života v tom či onom městě se dá hodnotit i podle toho, jakým způsobem se zde zachází s veřejným prostorem. Nejde ani tolik o to, zda ulice a náměstí jsou upravené a zametené, jako spíše o to, jaké tato místa umožňují aktivity. Stále obtížně překonávaným neduhem mnoha českých a moravských měst je fakt, že veřejný prostor je podřízen především dopravě, a to většinou automobilové. Přestavba takových míst, tak aby byla přívětivější pro obyvatele měst, je nákladná a komplikovaná i kvůli tomu, jak jsme si zvykli je užívat.
Jednou z možností, jak přimět místo a jeho uživatele k tomu, aby nahlédli lokalitu novým pohledem a ta se otevřela jinému způsobu svého užívání, je umělecký vstup do veřejného prostoru.
Soubor uměleckých intervencí pojmenovaný Zen Plzeň – město jako výstava je součástí akcí a událostí, které připravila Plzeň 2015 ve veřejném prostoru a jejichž záměrem je rozvíjet potenciál města a podpořit jeho kvalitativní proměnu. Zen Plzeň je pomyslnou meditací o městě a úvahou, co Plzeň je a čím by mohla být do budoucna. K přemýšlení o povaze Plzně byli kurátorem projektu Rostislavem Koryčánkem (mimo jiné realizátorem brněnského projektu Sochy v ulicích) přizváni umělci, kteří mají zkušenosti se vstupem do veřejného prostoru nebo jejichž umělecký přístup obsahuje schopnost problematikou města se zabývat.
Celý projekt bude zahájen v úterý 28. dubna a následně až do října vždy poslední úterý v měsíci se obyvatelům a návštěvníkům Plzně představí další umělecký objekt, který na místě setrvá několik měsíců, vždy však podle charakteru díla. V průběhu projektu doplní jednotlivé intervence tematické doprovodné programy.
autoři děl: Matěj Al Ali, Jiří Beránek, Petr Dub, Pavel Karous, Eva Koťátková, Dominik Lang, Michal Moravčík, Tomáš Moravec, Michal Pěchouček, Pavla Sceranková, Michal Šeba, Benedikt Tolar, Dušan Záhoranský, Martin Zet, studenti z ateliéru Socha a prostor FDULS ZČU
kurátor projektu: Rostislav Koryčánek
spolukurátor projektu: Karina Kubišová
Partneři projektu ZEN Plzeň: