Město jako výstava
duben – listopad 2015 _ 7 instalací ve veřejném prostoru / 7 míst / 7 uměleckých skupin / 7 měsíců / 7 vernisáží _ díla i vernisáže jsou VOLNĚ PŘÍSTUPNÉ veřejnosti
Vernisáž: 25. 8. v 17 hod
Autorský tým: Michal Šeba / Stanislav Abrahám / Michal Pustějovský / Vítězslav Danda / Libor Štych
Stanislav Abrahám – spoluautor zvukových technologických a všech doprovodných zvukových a hudebních součástí projektu; Michal Pustějovský – autor interaktivních vnitřních LED stěn; Vítězslav Danda – autor architektonického pojetí projektu; Libor Štych – vedoucí stavby projektu.
Najděte si ACUO i na Facebooku! https://www.facebook.com/acuo.cz?fref=ts
U Zvonu
Lokalita zvaná U Zvonu se původně nacházela vně městských hradeb na takzvaném špitálském předměstí. Místo bylo pojmenováno podle špitálu sv. Máří Magdalény, jenž zde stál od 14. století a na který navazovala stejnojmenná kaple s hřbitovem.
Před koncem 18. století kapli i objekt špitálu odkoupil Josef Perner. Vystavěl zde obytný dům U Zlatého zvonu a zřídil v něm plzeňské zvonařství. V 19. století dům hostil i dílnu Františka Křižíka, ve které vznikal slavný projekt elektrické obloukovky.
Během druhé světové války zasáhla dům U Zlatého zvonu zbloudilá puma, což si vyžádalo následné stržení severovýchodního křídla objektu. Jeho dostavba nebyla nikdy uskutečněna, přestože tuto možnost nabízela architektonická studie Jana Soukupa z roku 1997, v níž autor navrhuje přeměnu objektu v galerii.
V srpnu roku 2002 lokalitu zaplavila rozvodněná Radbuza a došlo k závažnému poškození statiky celého bloku domů. Situace byla řešena jejich odstřelem. Následně město vyhlásilo ideovou architektonicko-urbanistickou soutěž na využití parcely. Zvítězily dva návrhy, a to návrh Tomáše Krále a návrh kolektivu AVE architekt (Václav Ulč, Radek Dragoun a Eva Švarcová). Oba návrhy obnovují myšlenku galerie.
V souvislosti s přípravou kandidatury Plzně na titul evropské hlavní město kultury se město vrátilo k myšlence galerie a pozemek byl poskytnut k dlouhodobému pronájmu Plzeňskému kraji, zřizovateli Západočeské galerie. V roce 2009 byla vypsaná architektonická soutěž, v níž zvítězil návrh studia Kuba & Pilař architekti. Galerie měla být realizována do roku 2015, avšak z důvodu nedostatku finančních prostředků se její stavba prozatím odkládá na neurčito…
Acuo (z lat. „bystřit zvuk“, čti [akuo]) je interaktivní audiovizuální instalace, ve které jsou snímané obrazy a zvuky města transformovány do nové městské reality. Projekt je jakousi urbánní básní, která dokládá fascinaci, s níž se snaží autoři interpretovat prožitek města.
Dění kolem sebe Acuo snímá šesti mikrofony a třemi kamerami. Takto zachycené prostředí přenáší do svého nitra, kde ho systém efektů přetvoří, promítne na své vnitřní obvodové stěny a zreprodukuje do šesti audiokanálů. Díky tomu návštěvníci uvnitř Acua zažijí prostorový poslech a LED projekci svého okolí ve značně pozměněné formě.
Během instalace Acua proběhnou doprovodné akce – například takzvané Tiché koncerty, které využijí potenciál živého přenosu přes rádiové vlny. Posluchači si budou moci přes sluchátka vychutnat hudební improvizace předních českých interpretů, jako jsou Dan Bárta, En.dru, Lenka Dusilová a další.